Naše společnost má mnoho společného s radostí, štěstím, oslavami a párty. Prostřednictvím našeho e-shopu dokážeme každou Vaši oslavu učinit veselejší, zábavnější a třeba i vykouzlit mnoho úsměvů. Přestože život může být...
víceHelium do balónků - barevné balónky plněné heliem a jejich vlastnosti
Balónky nafouknuté heliem, jsou nezbytnou součástí většiny oslav a to nejen dětských. Od narozenin po jubilea a jiné příležitosti se létající balónky těší velké oblibě. Balónky, které létají jsou samozřejmě atraktivním doplňkem a výbornou dekorací. Za tímto účelem se využívají právě jednorázové lahve s heliem Balloon Time, díky kterým si jednoduše a kdykoliv nafouknete balónky přesně podle svých přání a potřeb.
Balónky které se plní heliem mohou být buť latexové nebo foliové. Rozdíl není zanedbatelný, především se jedná o rozdílnost a charakter materialu a s tím související vlastnosti balónku po napuštění heliem, jejich živostnost atd.
Latexové balonky se dnes vyrábý z tekutého latexu. Sílu vrstvy latexu do jisté míry určují pigmenty určující barvu balónku. Například neonové nebo metalízové balónky jsou tlustší. Latex se získavá ze stromu Heveabrasiliensis - kaučukovníku tím že se nařízne kůra a šťáva podobná mléku se zachytává do nádob. Např. Qualatex vozí latex do USA z Malaysie v tankerech. Pro výrobu balónku však musí být latex upraven a to různými urychlovači tuhnutí, oleji, vodou a barvou.
Do této směsi se potopí forma ve tvaru budoucího balónku. Na formě zůstane vrstva latexu, jelikož forma byla nejdříve namočena do srážecího činidla. Forma se potápí hrdlem budoucího balónku nahoru a přebytečný latex tak stéká dolů k budoucí špičce. Při nafukování se dá všimnout že tady je vrstva silnější a proto se tam balónek hned nerozpíná.
Dalším úkonem je ohrnutí hrdla. K tomu slouží malé rotující kartáčky a je to krásně vidět na videu nahoře. Poté se balónky vyperou v horké vodě, ta odstraní zbytky nežádoucí chemie. Dál jde polotovar do pece kde je cca 200°F. Tam zůstane přibližně 20 minut. Poté je balónek odebrán z formy a hotovo. Takto se běžně vyrábí miliony kusů denně!!!
Doba vzletu latexového balónku je individuální a zéleží na mnoha faktorech, jako je velikost a kvalita balonku, teplota a tlak vzduchu apod. Většinou však latexový balónek nevydrží létat déle než dvanáct hodin. V průměru se jedna o cca. 6-8 hodin, kdy latexový balónek létá. Čím déle léta, tím jej jeho " chuť " létat nižší, proto se doporučuje balónky určené na dálkové lety s kartičkami vypouštět po samotném nafouknutí, chceme-li, aby se "neodplazily" na zahrádku sousedům, ale podívaly se třeba až za hranice našich krajů. Nezřídka balónky doletí až do Polska, na Slovensko, nebo do Německa, odkud příjde překvapivá odpověď na vypuštěné přáničko.
Pokud chceme dodatečně délku vzletu balónku prodloužit, můžeme aplikovat speciální emulzy HI FLOAT, určnou k prodloužení letu balónků. Takto upravený balónek vydrží létat ve vzduchu až 25x delší dobu, tedy i několik dní.
A proč se balónky postupně vypouští a létají pouze omezenou dobu ? Jelikož se hélium řadí k lehkým plynům, prostupně prostupuje pláštěm balonku, který je do jisté míry porézní, až z balonku úplně vyprchne (a přestane se tedy vznášet). Platí přitom nepřímá úměra. Čím je teplota okolí nižší, tím héliu v balonku déle vydrží.
Oproti balńkům latexovým, balonky foliové dokáží létat i několik dní. Tenká folie zabraňuje úniku helia a efekt létání je dlouhodobější. Foliové balonky se většinou dají i po čase dofukovat, případně vypuštěné uschovat a při další příležitosti opět nafouknout.
Helium do balonku
www.helium-party.cz